INVESTEERIMINE – aktsiad, indeksfondid, Krüptod

Okei. Siinkohal tahan öelda, et tegelikult on varba valgeks saanud ja veidikene sellesse süvenenud. Aga ma tean, et ka minu tutvusringkonnas on palju inimesi, kes sellega tegeleda tahavad – kuid peavad raskeks. Jah, mõtlesin ka mina, et see on keeruline, ja ei tea kuidas alustada.. Nii palju küsimärke oli pea kohal. Ülikoolis õppisime veidike seda teemat ja õppejõud rääkis ka väga põnevaid seikasid sellest, kuidas võitis ja kaotas. Kes üldse kursis ei ole, siis on igasugu seminare ja raamatuid investeerimise kohta. Ma käisingi kunagi algaja investeerija koolitusel. Seal rääkis, kuidas teha konto ja esimesed ostud. Lisaks Jaak Roosaare raamatud investeerimisest on head alustuseks.

Millega mina alustasin…

 1. ülevaade oma sissetulekutest ja väljaminekutest – ma olen päris mitu head aastat jälginud oma tulusid/kulusid. Pean küll tõdema, et vahelduva eduga. Aga nüüd on see teema jälle käsil, et paremini aru saada, mis seisus olen. Olen netist leidnud mitu head exceli tabelit, mille enda jaoks vastavaks kohendanud: https://www.minuraha.ee/et/rahaasjade-planeerimine/tulude-kulude-kirjapanek. Kes ei viitsi exceliga tegeleda, see võib ka äppe kasutada – Swedbank siin soovitab mitu head äppi: https://kukkur.swedbank.ee/rahakott/motled-iga-kuu-lopus-kuhu-raha-kadus-proovi-neid-appe-ja-saad-teada.
 2. Erinevad seminarid, koolitused, webinarid, raamatud info saamiseks investeerimise kohta.
 3. Finantseesmärgid kirja – mis on see, mida sa tahad saavutada? Kui palju vaja/saad kuus säästa? Mis on sinu strateegia? Kas sul on backup plan?
  Minu jaoks on esmane eesmärk saavutada finantsiline vabadus – et sissetulev rahavoog kataks ära kulud ja jääks veidi üle ka. Teine on juba suurem ja pikema aja peale mõeldud 😛
  Säästmise ja raha paigutamisega on praegu nii, et iga rahasumma, mis kontole tuleb, sellest mingi osa nt 10% kannan ära. Kuna mul hetkel kindlat igakuist sissetulekut pole, siis teen nii nagu saan. Aga esimesena alati kannan “endale”. Ehk enne kui mingeid makse maksma hakkan, kannan selle osa ära, mis on minu jaoks mõeldud. Siis ma ei kuluta seda ära.
  Strateegiaks olen valinud – osta ja hoia. Kuigi ma tahaksin vaadata, ka kauplemise suunas. Siis selleks pean ikkagi algkapitali koguma.
  Backup plan – selleks olen loodud endale erinevad hoiused/ kontod, kuhu raha kannan. Ega noorena tegelikult ei mõtle sellele, kuidas ma vanaduses hakkama saan… Et saad oma 300-400€ kätte ja oled õnnelik. Jah, kui kodukulusid enam ei ole ja suurem osa rahast kulub söögile jm olmekulutustele, siis saab ju hakkama küll. Isegi säästa on võimalik. Aga ma tahan mitte lihtsalt ära elada, vaid hästi elada. Ma usun, et ka siis kulub raha lastele ja lastelastele. Meie Mummu ikka igakord annab, kui külas käime 😀 Nii, aga mis mul siis on:
  * meelerahufond – eraldi pangakonto selleks hetkedeks, kui on mingid ettearvamatud väljaminekud. Näiteks töötuks jäämine, või mingi suurema asja ost, midagi läheb rikki vms. Ma muidugi “investeerisin” selle oma kleitidesse ja mõtlesin, et saan kiirelt tagasi, aga ei. Enam seda viga ei tee 😀 Nüüd alustasin uuesti kogumist.
  * pensionisambad – II ja III pensionisammas. Las olla ja koguvad.
  * lastele eraldi hoiused – Revanile ja Raidanile – iga kuu läheb 30€ sinna. See antakse üle kui 21 aastased on. Siis saavad oma äranägemise järgi kasutada. Minul on tehtud SEB hoiused. Minuarust investeerivad nad selle raha indeksfondidesse (pean üle vaatama). Sel juhul inflatsioon ei söö ära seda ajapikku. Ja kui juhtub ka nii, et nad selle lihtsalt ära kulutavad, siis on see poistele kõva õppekoht. 😀 Elukool. Äkki juba selleks ajaks igasse kooli sisse viidud majanduslik õpe – praegu juba osades on, ma olen kuulnud. Ja muidugi palju on meie enda teha.
  * hoiused erinevatele eesmärkidele – REISIMINE, ISIKLIK, KODU jne. See on fond, kus sa saad kulutada vastavalt oma seatud eesmärgile. Mõnikord olen neid teinud.
  * investeerimine – aktsiad, indeksfondid, krüptod.

Aktsiad

Esimese sammu investeerimismaailmas tegin läbi LHV. Laadisin alla LHV Brokeri – eraldi platvorm investeerimiseks, inglise keelne, pidi paljudele küsimustele vastama (osadest küsimustest ei saanud aru :D) Ja kandsin oma 500€ sinna. Ostsin ALIBABA aktsiaid. Vahepealt oli 200€ kasumis, nüüd on veidikene plussis ainult. Rohkem raha kandnud ei ole, kuna algsumma ongi 500€, siis tundub veidi suur, et lihtsalt mängida. Aga tulevikus kindlasti. Selle kaudu saab osta aktsiaid üle maailma. See on nö kooliraha ja las seisab seal kuniks kauplemisse suudan süveneda.

Ma nüüd ei mäleta, ilmselt LHVs ka on vaja eraldi luua väärtpaberikonto, kui tahad alustada aktsiate ostmist. Tegelikult ei olnud see üldse nii keeruline, kui alguses tundub. Vaja lihtsalt õige koht üles leida.

Praegu olen ostnud Harju Elektri, Madara Cosmetics, Tallink Gruppi ja Tallinna Vee aktsiaid.

Indeksfondid

Järgmisena katsetasin indeksfondide teemat LHV KASVUKONTO (https://www.lhv.ee/et/kasvukonto) kaudu.

Kristi Saare on ilusasti lahti seletanud, mis need on ja mida tasub teada nende kohta: https://kristiinvesteerib.ee/lhv-kasvukonto-ja-vaikeste-summadega-alustamine/. Ma ei hakka ise ümber jutustama seda lugu.

Indeksfondidest olen valinud mitu erinevat fondi. Jah, need teenustasud hiljem suuremad kui müüma hakkan tänu sellele, et gruppe palju, aga mõtlesin, et proovin. Kõige üllatuslikum oli Bitcoini grupp, kus alguses oli tootlus miinuses pikalt ja seejärel tegi suure hüppe. Ostsin äkki 400€ pealt ja hetkel on 1591,87€. Muidu valisin veel endale luksuskaupade, küberturvalisuse, S&P 500 fondid jne.

Krüptod

Ahhh, mu lemmikud. Kuigi alguses tundus kõik hullult keeruline, siis nendesse investeerimine algab väikeste summadega ja katsetamistega. Saab juba alustada alates 10€.

Hetkel kasutan järgmisi programme – Revolut, Kraken, Binance, Trust Wallet. Kuigi neid on nii palju veel – Coinex, FTX, Change jne… Esimene samm – tõmba telefoni vastav äpp ja tee omale kasutaja. Seal vaja end identifitseerida – id kaardi pildid jms andmed, et saaksid alustada krüptodesse investeerimist. Kannad raha kontole ja saadki valida meelepärase krüptoraha, millesse investeerida. Krüptod on väga volatiilsed ja samas ka riskantsed. Võid seal võita ja ka kaotada kogu oma raha. Kuid minu seisukoht on, et pigem proovin ja mängin nendega, selle asemel, et kulutan raha niisama ära. Ja põnev on jälgida neid hinnakõikumisi, või see, kuidas Elon Muski tweetid muudavad hindu drastiliselt. Milline mõjuvõim ühel mehel on. 😀

Mõtlen, et ma aastaid tagasi kuulsin krüptorahast, ja see tundus nii ulme teema. Vend oli isegi omanud Bitcoini kunagi, ja siis maha müünud. Oleks paar tükki alles hoidnud, oleks korralik stardikapital eluks olemas 😀 Okei… Mina olen hetkel panustanud suurematesse coinidesse – nt Bitcoin, Ethereum, ADA, Polkadot, Tezos ja siis hunnik väiksemaid.

Eraisikuna vaja ostu-müügi tehingu pealt teenitud tulu Maksuametis deklareerida. Seega mina kasutan OSTA ja HOIA meetodit. Et kunagi hiljem kui on mõtet müüa, siis vaatan, kuidas see käib.

Samm edasi….

Mõtlesime abikaasaga juba ammu alustada investeerimist ettevõtte alt. Ja mingi hetk saigi loodud uus ettevõte selle jaoks. Investeerime ikka aktsiatesse – hetkel Tallinna börsil ja ka krüptodesse läbi Kraken Pro äpi. Oleme seadnud omale eraldi eesmärgi, mida soovime saavutada 🙂 Peamine ikka finantsiline vabadus!

Kristi ilusasti kirjeldab lahti, kuidas käib ettevõtte alt investeerimine: https://kristiinvesteerib.ee/kuidas-kaib-ettevotte-alt-investeerimine/. Väga informatiivne lugemine, kui on mõtted selles suunas minemas. Meil käib you learn as you go protsess. Ehk õpime käigupealt.

X.o

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.