oma unistuste radadel

Esimese ettevõtte sünd


ehk KUIDAS minust sai ettevõtja? Tegelikult olen terve elu olnud sõnakuulelik ja “tubli” tüdruk, kes teeb seda, mida palutakse. Sisimas olen ihkanud vabadust ise luua ja teha. Ja mind paelus kõik ettevõtlusega seotud- seetõttu ilmselt nooremana valinud ka kontoritööd. Kuskil sisimas siiski tundsin, et minust peab saama ettevõtja. Aga see ei olnud selline teadlik valik, vaid pigem juhatatud sinna. Vahest siiani mõtlen, kes minust saab ja mida tegema hakkan. 🙂

Hariduselt olen lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli Tallinna Kolledžis majandusarvestuse eriala. Gümnaasiumis matemaatika meeldis ja see tundus hea valik olevat, kuid erialasele tööle ma siiski ei läinud. Ülikoolis leidsin andmesisestustöö ja hiljem juba müügiassistendi töö selle kõrvalt. Parim töökogemus oli mul ANGEL NAILS’is, kus oli parajalt FUN seltskond ja meeldiv töö. Ja tänu sellele kogemusele ma jõudsingi lähemale enda ideedele. Kuigi ma ei uskunud, et need on saavutatavad. Edasi läksin müügisekretäri tööle, kus ma jälle kogesin vastupidist -kõike negatiivset- poleks uskunud, et mõnes firmas võivad sellised probleemid kerkida. Aga, kus on inimesed, on ka eriarvamused. Ja las nii jääda. Sealt õnneks ma jäin siis lapsehoolduspuhkusele. Ja nagu ikka, eestlased – töörügajad – siis kodus olles otsusasin lisaks õppida veidikene näputööd ehk ripsmepikenduste paigaldamist. Algus läks ikka väga keeruliselt, tundus, et ma ei hakka seda iialgi tegema. Käed värisesid iga kliendiga. Mida aeg edasi, seda lihtsamaks see läks. Ei tohtinud lihtsalt alla anda.

Kui aeg oli sealmaal, et pidin jälle tööle minema, siis sain koondamisteate. Ja ainus, mis mul mõtteis oli – hirm – kuidas ma hakkama saan? Mul on väike laps kodus. Mida ma edasi teen? Ma olen harjunud ise enda eest hoolt kandma. Õnneks oli väga toetav mees kõrval, kes ikka ja jälle kinnitas, et kõik saab korda. Võtsin end töötuna arvele. Ühtegi koolitust ma Töötukassast ei saanud. Aga sain infot ettevõtluskoolituse kohta, mida korraldab https://www.arenduskeskused.ee/teenused/alustava-ettevotja-baaskoolitus/ . Kirjutasin motivatsioonikirja, ja võeti mind sinna kursusele vastu. Soovitan vaadata, keda vähegi huvitab. Tasu ei olnud ka suur. Too hetk 40€. Seal koostasime äriplaani. Ja ma mäletan, et minu idee riided ja iluteenused koos – seda nagu peeti raskesti teostatavaks. Et soovitati pigem iluteenustele keskenduda.

Mida aeg edasi, seda enam ma ripsmetega tegelema hakkasin. Esialgu harjutasin küll kodus. Hiljem juba läksin salongi tööle. Seetõttu tulime mehega ideele, et loome enda ettevõtte. Ja saimegi selle tehtud- 05.07.2016. Esimene samm ettevõtluse suunal. Ühest väikesest asjast kasvab suur unistus. Ja minu unistuseks oli luua ettevõte, mis kaasaks iluteenused ja moe. On tore, et mu kõrval on nii usin ja hakkaja mees. Ilmselt ilma temata oleks pooled asjad tegemata jäänud.

See, kuidas Printsess.eu (https://printsess.eu/) minu ellu sattus, oli järjekordne juhus. Eelmine päev sellest, kui ma Printsess.eu butiigi müügipakkumist nägin, siis ma leidsin end mõtlemast, et miks ei võiks olla olemas koht, kus saab laenutada riideid taskukohase summa eest. Olen tihtipeale seisnud kapi ees ja mõelnud enne tulevasi üritusi, et mitte midagi ei ole selga panna. Ja Printsess.eu butiik ongi nagu sõbranna riidekapp, kust laenutada riideid erinevateks sündmusteks. Siit kerkis esile probleem – tegime pakkumise butiigile – aga raha veel ei olnud. Selle jaoks võtsime laenu pangast. Laenutaotlus rahuldati üsna viimasel hetkel. Seejärel oli vaja leida sobiv pind parajas hinnaklassis, mis jääks ikkagi ka kodu lähedale. Selle leidsin Katusepapi 6 aadressile.

Järgnevatel piltidel on Printsess.eu butiigi esimene ruum. Alustasin seal ripsmepikenduste teenuse pakkumisega ja kleitide rendiga. Hiljem lisandus ka sõbranna Karita, kes tegi samuti ripsmeid. 🙂

Kõige selle uuega on kaasnenud ka tohutu hirm – kas ma saan sellega hakkama? Mis siis saab kui keegi ei soovi mu teenuseid? Aga kunagi ei tea, enne kui ei proovi!Edasi avanes võimalus parema ruumi vastu vahetada, kuna antud hetkel puudus toas konditsioneer ja ripsmete tegemine suvel oli üsna vaevarikas. Ruumis oli stabiilselt 30 kraadi ja ripsmete püsivus sai kannatada. Seega kolisime vastasruumi, mis oli veidi suurem ja konditsioneeriga. Jätkasin oma ripsmetööd ja kleidirent on olnud siiski rohkem kõrvaläri. Tegelikult olen aru saanud, et sotsiaalmeediaga on vaja kõva tööd teha enne kui asi kaugemale jõuab. Ja just see osa minus on olnud väga nõrk. Mul on nii raske olnud endast midagi jagada – isegi ripsmepikenduste kuulutusi ei tahtnud panna. Kuid tuleb olla PILDIS! Eks ma tasapisi arenen…Lisan ka siia väikse videomaterjali – hea kunagi meenutada 🙂


Uus ruum enne remonti
Võtmed käes 🙂

Nüüdseks töötab Printsess.eu ilutoas veel 4 ilutehnikut peale minu.

KERLI – tõeline meister meigi vallas ja kulmuhooldused- https://www.facebook.com/beautybykerli

KADI – klassikalised ja hübriidripsmed ning kulmud- https://www.facebook.com/kadialteberg

RIIN – volüümripsmed – https://www.instagram.com/rripsmepikendused/

GERLY – klassikalised, volüümripsmed ja megavolüüm – https://www.facebook.com/lashesbygerly

Tere tulemast! 🙂

Salamisi unistan suurematest ruumidest – kus saaks ühte ruumi riided ja teise ilusalongi.. Aga et oleks ikkagi kõrvuti. Suured avarad helged ruumid ja palju valgust. Lisaks mõtlen siin müügipoole suurendamisele.. Need on veel tuleviku ideed.

Miski ei ole toimunud üleöö ja palju tööd on tegelikult ees. Kuna ma põhikohaga ikkagi kodune ema ja saan asjatada paar tundi nädalavahetustel seal, siis protsessid venivad. Olen nii mõnigi kord koos lastega kleite näitamas käinud. Vanus neil veel selline, kus üksi koju ka ei jäta, ja kaasa võttes tihtipeale karjuvad ja jooksevad 😀 Aga õnneks ei ole kliente see häirinud. Ma küll eelnevalt mainin, et tulen koos lastega.

Nüüd ongi vaja selgeks teha, kas sellisel moel jätkamine on jätkusuutlik või vaja viia sisse muudatusi. Pole eelnevalt arvet pidama hakanud, aga nüüdseks on tabelid tehtud ja saan silma peal hoida. Ma ei olegi rahategemisele olnud keskendunud, vaid lihtsalt sellele, et oleks midagi teha. Kuigi hea oleks, kui äris ikka mõlemad pooled kajastatud – üks hoiab rahaliselt asjadel silma peal ja teine võib olla see loominguline pool.

Ja ütlen ausalt – nende aastate jooksul on mul korduvalt olnud hetki, kus ma mõtlen, kas see kõik on seda väärt?! Tihtipeale olid ruumi kulud suuremad, kui tulu, mida teenin. Eriti peale lapsega koduseks jäämist, sest minu ripsmetöö vähenes ju märkimisväärselt. Ja kuna kleitidega aktiivselt pole tegelenud, siis mõni klient käib, aga neid pole palju. Olen märganud, et inimestel on kohe eelarvamus, et oma firma ja business, siis automaatselt rich – aga eehhheehheeeiiii. Kindlasti leidub selliseid inimesi, kellel kõik kohe õnnestub. Minu puhul just vastupidi. Väga palju negatiivseid uskumusi selle kohta, mida ma üldse teha suudan (julgen). Juba selle blogi avalikustamine oli võit iseenese üle.

Samas ma pean tõdema, et tuleb kolmas laps ja kas mul on ikka seda aega kleidirendiga tegeleda? Kui eelnevalt ei ole kõrvalärist saanud peamine äri. Siis siiani nende hoiustamine on lihtsalt kulu.

Edasised võimalused:

  1. müüa Printsess.eu bränd maha
  2. müüa maha kleidid ja teha ilutehniku kohti asemele
  3. arendada müügipoolt ja laenutusse jätta ainult erilisemad kleidid

Aga mida iganes ma otsustan, siis seda ma tean, et igapäevaselt on vaja sotsiaalmeediaga tegelema hakata 😀

Printsess.eu koduleht: https://printsess.eu/
Facebook: https://www.facebook.com/printsess.eu
Instagram: https://www.instagram.com/butiik_printsess.eu/

Mida Teie soovitaksite?

X.o

1 thought on “oma unistuste radadel”

  1. Pingback: TIERALY.EU - Teekond unistusteni

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.