#3 RASEDUSDIABEET


Ma olen mõelnud sellele, kuidas tavaline inimene – kes ei kasuta toitumiseks mõeldud programme ja muid selliseid asju, ise selle analüüsimisega hakkama saab?! Ma tean mõningaid asju – aga isegi mulle on keeruline kõik asjad paika saada ja üles märkida ja analüüsida, et mis siis võiks nagu toimida. Diabeediõe juures vuristati kõik ette – mitte, et seal ilmatuma palju aega oleks, aga mingi lendlehe vms võiks ikka kaasa saada. Sest, kui minu puhul ei toimi ainult see, et vähendan süsivesikuid, ja tegelikult tarbisin isegi liiga vähe süsivesikuid, siis kuidas edasi minna? Hea, et Mr. Google nii tark on ja suureks- suureks abiks olnud siinkohal. Ja ma väga loodan, et minu kirjapandud infost on kellelegi abi. 🙂

Oma rasedusega olen jõudnud poole peale – 21n. Alustasin rasedust algkaaluga 83,5kg ja hetkel olen 86,5kg. Seega juurde olen võtnud 3kg. Ja seda esimese trimestri ajal, kui koguaeg iiveldas, kuid vahetpidamata pidin näksima, sest siis oli parem olla, kui tühjema kõhuga. Vahepeal oli isegi kõrgem number, aga tänu toitumisele on kaal veidi alanenud või stabiilselt seisma jäänud. ÄE rääkis, et ülekaalulised naised võivad isegi kaalust 10kg alla võtta raseduse ajal tänu korralikule toitumisele. Ma olen alati arvanud, et peab juurde võtma, olenemata sellest palju kaalud. Samas, kui toitud korralikult ja oled füüsiliselt aktiivne ning seetõttu kaal langeb, siis see on ju ainult plussiks.

Beebiootus vol 3

Eelnevate raseduste ajal on juurde võtnud ca 25kg ja 29kg. Esimese rasedusega sain kilod üsna kiiresti alla enne kui teist last ootama jäin. Nüüd teise lapse kilodega olen tegelenud juba 2a vahelduva eduga. Kuskil 8kg on kadunud sellest ajast kui sünnitasin. Salamisi lootsin, et saan oma kehakaalu enne korda kui kolmandat ootama jään, aga see ei läinud nii. Ja eks kerge eeldus oli ka rasedusdiabeedi tekkeks: esimese raseduse ajal oli kergekujuline rasedusdiabeet (lihtsasti kontrollitav) ja kehakaaluindeks on üle 30. Perekonnas muidu diabeeti ei esine. Teise raseduse algul oli kehakaal normis ja mingisugust viidet ka sellele ei olnud, et rasedusdiabeet oleks – kuigi võtsin juurde ca 29kg. Aga noh, nüüd ma saan aru, et see oli ju kõik toitumise taga. Ja eks ma ikka sõin kahe eest.

Ja vahet pole, kui palju ma ise mõtlen või kuulen, et välimus pole oluline ja loeb sisu jne, siis ikka on küll. Ma tahan seda enda jaoks: I want to look good naked! Ma tahan end enda kehas hästi tunda!

Buduaari fotosessioon – pildistas Annika Erik

Tere tulemast insuliinisüstid!

See, mida ma kõige enam kartsin – saigi tõeks. Samal päeval, kui saime teada beebi soo, siis määrati mulle insuliinisüstid. Diabeediõde seletas ilusti ära – kuidas ja mida teha. Käis nõu küsimas ka endokrinoloogi käest, kas ikka määrata need süstid. Aga mul veresuhkur stabiilselt üle 5 koguaeg olnud. Ja ma usun, et see sai määravaks.

Tegelikult ma juba aimasin, et insuliin tuleb, kuna ükskõik, mida ma proovisin, siis ei tulnud järjepidevat tulemust. Ja alla 5,0 ei saanud ma kordagi. Nagu diabeediõde ütles – sain nüüd topelt tagasi – et esimese raseduse ajal ei pidanud üldse pingutama – siis nüüd muud ei tee, kuid miski ei liigu. Julgustav…

5. nädal6. nädal7. nädal
E5,45,45,0
T5,15,65,3
K5,35,3
N5,45,2
R5,35,4
L5,65,5
P5,24,8
Veresuhkru näidud

Tagantjärgi mõeldes oleksin pidanud tegema nii, et kui tuli hea tulemus, siis 3 päeva järjest sama menüüd järgima, ja vaatama, kas siis ka muutub hommikune suhkur või jääb ikka samaks. Mina aga kogu selle 6 nädala vältel olen nüüd põhimõtteliselt iga päev veidi erinevalt söönud ja uusi asju katsetanud (lisaks erinevad kellaajad). Ja kui reedel tuli see otsus – INSULIINISÜSTID – siis ma pikalt vaagisin, kas ma hakkan süstima või katsetan omapead veel edasi paar päeva. Küsisin ka mehelt, kas ta toetaks mind selles osas, et lükkan süstimist omaalgatuslikult edasi? Et proovin veel toitumisega korrigeerida veresuhkru näitu. Tema vastust oli JAH. Seega laupäev ja pühapäev said otsustavaks. Kui esmaspäevaks on näit ikka kõrge, siis alustan süstimist ja lepin olukorraga, et mul ei õnnestu neid süste vältida. Samas tean, et olen enda poolt kõikvõimalikud asjad läbi katsetanud, mida ma tean ja mida olen leidnud, ning ei saa öelda, et oleks alla andnud. Laupäeva hommikul oli paastusuhkru näit 5,4 – pühapäeval 5,5. Mõtlesin, et kui nüüd nii kõrge, siis hakkan juba õhtul süstima. Kuid siis mulle meenus see toitumisnõustaja Youtubes – https://www.youtube.com/c/PregnancyandPostpartumTV – katsetasin uuesti vähem süsivesikuid, vähem rasva, ja sepiku jätsin täitsa menüüst välja. Muidu ma sõin seda iga suurema toidukorra kõrvale, et süsivesikud täis saaks. Jaaa, ohh imet – esmaspäeva hommikune veresuhkur oli 4,8. Ma nüüd ei tea kindlalt, mis seal mõjus, aga söön sama kava järgi paar päeva – eks siis ole näha, kas see oli ühekordne anomaalia või tõesti toimib minu puhul selline toitumine – kcal 1555; süsivesikud 121g 31%, rasva 67g 39%, valku 115g 30%. Grammid ja kalorid on veidi nihkes, kuna teed ja näritavaid vitamiine ei ole ma sisse pannud. Aga üldpildi saab siit ikka. Leppisin ka oma kehaga ja kõhubeebiga kokku, et ma teen omalt poolt kõik selleks, et tunneks iseennast hästi oma kehas ja beebil oleks seal hea olla. Lisaks mõõtsin ma täna hommikul varem kui tavaliselt. Mõõta võiks paastusuhkrut, kui on viimasest söögist mõõdunud 8-10h, aga mina mõõdan tavaliselt ca 12h. Selle aja sees võib maks eritada glükoosi verre ja seetõttu tõusebki hommikune suhkur kõrgemale (kui olla nii pikalt söömata). Rasedad ei tohiks üle 12h niikuinii söömata olla, muidu tekivad ketoonid, mis on lootele kahjulikud. Seega söön viimase söögi kell 18.00-19.00 ja panen äratuse kella 5.00-5.45 hommikul, et veresuhkrut mõõta ja paast katkestada. Ja uuesti on äratus kell 6.30. Ning mida olen veel tegema hakanud – enne söön valgud ja rasvad, seejärel süsivesikud – jälle mingi Youtube’st leitud nipp. Mingil imelikul kombel mulle ei sobi see, et söön õhtul hiljem vahepala ja hommikul 6.00-6.30 on hommikusöök. Igakord kui proovisin peale 19 süüa on veresuhkur kõrgem olnud. Lisaks võin unustada väljas söömise – sellega on kaasnenud alati kõrgenenud veresuhkur hommikuti.

Aga miks siis teha kõik selleks, et süstima ei peaks?

Hüpoglükeemia kuulub diabeedi lähitüsistuste hulka, mis vajab kiiret tegutsemist. Kui diabeeti põdeval inimesel langeb veresuhkru tase alla 4 mmol/l, kutsutakse seda hüpoglükeemiaks ehk madalaks veresuhkruks. Hüpoglükeemia on sage insuliini manustamise kui ka teatud 2. tüüpi diabeedi tablettravi kõrvaltoime, mida ei ole alati võimalik vältida. Võib tekkida segadusseisund, ärevus, pearinglus, peavalu, surin või tundetus keeles/huultes, nägemishäired, külm higi, kiire pulss, tühjakõhu tunne, väsimus, tasakaaluhäired, krambid. Rasedatel pidi seda harva juhtuma, aga selleks tuleb valmis olla, kui tekib.

Kuidas toimida hüpoglükeemia korral:
Võimalusel mõõta veresuhkrut!

  • 2,8-3,9 mmol/l – tuleks süüa 10-15g kiiresti imenduvaid süsivesikuid
  • <2,8 mmol/l – süüra tuleks 20-30g kiiresti imenduvaid süsivesikuid

15 min pärast tuleks veresuhkrut uuesti mõõta ning vajadusel (kui veresuhkur pole piisavalt tõusnud) uuesti kiiresti imenduvaid süsivesikuid tarbida (kogus vastavalt veresuhkru väärtusele). Kui järgmise toidukorrani on aega rohkem kui 1 tund, tuleks tarbida lisaks 15 g aeglasemalt imenduvaid süsivesikuid.
15 gr kiiresti imenduvaid süsivesikuid leiab: glükoosi tabletid, glükoosi geel, 2 spl rosinaid, 1/2 klaasi mahla või limonaadi – mitte dieet, 1 spl mett või suhkrut, kommi (šokolaadikomm ei sobi).
Minule soovitati kaasas kanda glükoosi tablette, et kui vaja saab kohe kasutada.

Hüpoglükeemia võib toimuda ka öösiti. Veresuhkru tase võib langeda magades liiga madalale. Kerge hüpoglükeemia korral ei pruugi inimene seda tunda ega ärgata ning seetõttu võib suhkrutase veelgi alaneda. Kui öösel on olnud hüpoglükeemia, võib hommikul esineda peavalu või väsimust. Lisaks võib öine hüpoglükeemia tõsta hommikust veresuhkrunäitu.

Teiseks algab insuliini manustamisega jälle pihta see katsetamine – kui palju insuliini on vaja süstida. Alustatakse 2 ühikust, mida iga 3 päeva tagant tõstetakse +2 ühikut, kui on näha, et näidud ei parane. Ja kui mõni päev on norm ja mõni päev üle – ehk kõigub, siis võib 1 ühiku kaupa tõsta. Ja järgmine päev teise lisada. Kui sai jälle liiga palju – siis vähendada võid sama õhtu. Ja mulle jäi veidi segaseks – kuna tegemist pikatoimelise insuliiniga, kas see võib siis mõjutada ka päevaseid suhkruid?!

Siin veel infot insuliini ja süstimise kohta: https://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2020/05/28/insuliinid-ja-sustimine

Millised on rasedusdibeedi riskid emale ja lapsele?

GDMi diagnoosimisega tegeletakse aktiivselt, sest sellega on seotud järgmised riskid emale ja lapsele:

– raseduse katkemise oht kõrge veresuhkru tõttu raseduse alguses;

– looteveeliigsus ja enneaegne sünnitus;

– preeklampsia (http://www.itk.ee/upload/files/Patsiendi-– infomaterjal/ITK555_PreeklampsiaJa_rasedus.pdf);

– loote üsasisene surm (risk suurim viimase 4-8 rasedus-nädala jooksul);

– lapse suur sünnikaal (üle 4500 g), vajadus sünnitus enne 40. nädalat esile kutsuda või sekkuda instrumentaalselt sünnituse kulgu (vaakumekstraktsioon, keisrilõige);

– sünnitrauma oht, kuna laps on suur ja raskendatud on tema liikumine läbi sünnitusteede;

– vastsündinu adaptatsioonihäired ja hüperinsulineemia, mille tõttu laps vajab ravi;

– lapse hilisem ülekaalulisus ja soodumus süsivesikute aine­vahetuse häirete tekkeks (ülekaal, rasvumine, II tüüpi diabeet).- Samas on õige toitumise ja stabiilse, normis oleva veresuhkruga võimalik neid riske ära hoida. (Viide: https://www.virtuaalkliinik.ee/haigus/2016/05/19/gestatsioonidiabeet)

Hommikune kõne diabeediõelt muutis mind jälle rahulikumaks. 3 päeva olen suutnud hoida veresuhkruid normi piires (max 5,3). Ja ta jäi ka tulemusega rahule. Päevased veresuhkru näidud on kõik kontrolliall olnud. Need kolm päeva olen enamjaolt samamoodi toitunud – väikeste muudatustega. Kust see 4,8 sedasi tuli ja miks? Mis seda mõjutas? Loodan, et saan targemaks selles osas ning keha hakkab paremat koostööd tegema minuga. Insuliinipen ootab mind kapil ja kui peaks ikkagi normist kõrgemale tõusma, siis vaja süstima hakata. Ja enam edasi ei saa lükata. Mingi lootusekiir on minus säilinud, et ehk saan selle raseduse ikka ilma insuliini süstimata hakkama.

  • Barebellsilt sain teate, et rasedad võivad ka nende batoone süüa! Jätkan oma õhtust kerget snäkki nende näol.

X.o.

1 thought on “#3 RASEDUSDIABEET”

  1. Pingback: Rasedusdiabeet - 4 - Teekond unistusteni

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.